top of page

НАВЧАННЯ В МОЛДОВІ

Нова змінена структура освіти Молдови включила в себе наступні головні ступені: перший етап середньої освіти тривалістю п'ять років, з п'ятого по дев'ятий роки навчання, коли учні приступають до вибору виду навчання на останньому етапі середньої освіти. Другий заключний етап середньої освіти триває два роки в школах, десятого та одинадцятого року навчання, і це утворення закінчується отриманням атестата або проходить в ліцеях, де навчання триває три роки, десятий, одинадцятий і дванадцятий роки навчання і все це завершується отриманням диплома бакалаврату, з яким можна вступати до університету.

Середня освіта Республіки Молдова включає в себе наступні основні ступені: початкову освіту тривалістю 4 роки, здійснюване в початкових школах з 6-7-річного віку;

 

1-й цикл середньої освіти тривалістю 5 років (5-9 роки навчання), після якого учні вибирають вид навчання, на заключному циклі середньої освіти;

2-ий заключний цикл середньої освіти триває 2 роки в загальноосвітніх школах (10-11 роки навчання) і закінчується отриманням атестата зрілості (Atestat de Maturitate), або проходить в ліцеях протягом 3 років (10, 11, 12 роки навчання) і завершується отриманням диплома бакалаврату (Diploma de Bacalaureat), який дає право вступу до вищих навчальних закладів.

 

Вища освіта здійснюється в університетах, академіях і інститутах.

 

Вища освіта не університетського рівня здійснюється протягом 2-3 років навчання в коледжах з коротко терміновим курсом спеціалізації по агрономії, педагогіці, будівництва і т.д. і веде до кваліфікації послесреднего рівня (Диплом про скороченому вищу освіту).

 

Вищу університетську освіту триває від 4 до 6 років в залежності від напряму підготовки. По завершенню присуджуються дипломи ліценціата (Diploma de Licenta) або професійні дипломи (Doctor-Medic або Diplomă de Inginer)

 

Другий ступінь вищої університетської освіти веде до отримання диплома доктора (Diploma de Doctor) після 3 або 4 років додаткового навчання по завершенні першого ступеня вищої освіти.

 

Вищої науковою кваліфікацією в даний час і Молдавії є вчений ступінь «габілітованого доктора» (Doctor abilitat în), що присуджується в усіх основних наукових областях. Претенденти на отримання цієї кваліфікації повинні мати диплом доктора за відповідним науковим напрямком.

 

В даний час в Молдові введена нова 10-бальна система оцінки знань (замість колишньої 5-бальною). У цій системі прохідний вважається оцінка від 4 до 5 балів, що встановлюється самим освітнім закладом.

 

В даний час загальна кількість студентів в республіці становить близько 123 тисяч осіб. З їх числа 64,7% студентів навчаються на денному відділенні, а 35,3% - на заочному. Дипломи більшості молдавських вузів котируються за кордоном і вважаються престижними.

 

Крім приватних вузів, сертифікаційні та освітні центри, іноземні академії також забезпечує молдавським фахівцям додаткову освіту.

 

У питаннях вищої освіти у Молдови ті ж проблеми, що і багатьох інших країн - в системі освіти працюють 36 тисяч викладачів і тільки 8% з цього числа становлять молоді фахівці, а 63% мають трудовий стаж більше 18 років.

 

Крім того, багато років існує контрактна система вступу до вишів залишає багатьох абітурієнтів «за бортом» корабля вищої освіти.

 

У гонитві за вигідними контрактами вузи наповнюють ринок праці Молдови незатребуваними фахівцями, юристами і економістами, наприклад, і дають молодим людям нездійсненну надію успішно працевлаштуватися в своїй країні.

 

За статистикою на 2008 рік тільки 10% з них могли влаштуватися за фахом. Минулого літа Молдавський державний університет випустив 9 тисяч студентів, а прийняв - 3, 7 тисячі. І це при тому, що в освіту в Молдові називається безкоштовним.

 

Однак в 2013 році ця ситуація кардинально зміниться з прийняттям Кодексу про освіту.

 

Після цього отримати вищу освіту в вузах Молдови можна буде тільки на бюджетній основі. Крім того, обіцяється підвищення студентських стипендій, зарплати викладачів і умов проживання студентів у гуртожитках.

 

В Молдові:

 

- 35 вузів.

 

- 1551 шкіл, гімназій, ліцеїв.

 

- 51 коледж.

 

- 1295 дитячих садків.

 

- 56 дитячих таборів.

Навчальні та культурні осередки українців

На території Республіки Молдова діють 52 навчальні заклади, де вивчається українська мова, з них 5 у м. Кишинів:

- теоретичний ліцей ім. М.Коцюбинського;
- теоретичний ліцей ім. І.Нечуй-Левицького;
- теоретичний ліцей ім. Петра Могили;
- середня школа № 8 ім. Т.Г.Шевченка.

Також при теоретичному ліцеї ім.М.Коцюбинського діє українська недільна школа, якою опікується Товариство української культури в Молдові (директор школи І.В.Деркач).

У Придністров’ї діє 6 учбових закладів, де викладання здійснюється українською мовою, а саме:

- Республіканський український теоретичний ліцей-комплекс (м.Тирасполь)
- Бендерська гімназія № 3 ім.І.П.Котляревського
- Рибницька українська середня школа № 1 з ліцейськими класами
- Дубоссарська російсько-українська середня школа № 4
- Кам’янська загальноосвітня середня школа № 2 з гімназичними класами
- Окницька основна загальноосвітня школа-дитячий садок

bottom of page