top of page

РОБОТА В МОЛДОВІ

Важливими секторами економіки у Молдові є промисловість (20%) і сільське господарство (15%), яке забезпечує основну частку експорту країни, в тому числі молдавського вина, сої, цукрових буряків, тютюну та пшениці. Теплий клімат країни підходить для вирощування сільськогосподарських культур, саме тому агросектор є одним з основних роботодавців країни.

 

Туризм також є ключовим елементом молдавської економіки. Теплий клімат країни приваблює відвідувачів з усієї Східної Європи, а також поціновувачі вина приїжджають в Молдову, щоб відвідати безліч виноградників світового класу.

Емігранти, що працюють в Молдові, як правило, займають керівні або технічні посади в харчовій промисловості, сільському господарстві, в недержавних організаціях, посольствах, в уряді. Найприваюливішим містом є столиця Кишинів, який має найнижчий рівень безробіття і найкращу місцеву економіку в країні.

Дозволи на роботу в Молдові

Емігранти, які бажають працювати в Молдові зобов'язані отримати дозвіл на роботу. Оскільки Молдова не є членом Європейського Союзу, це стосується і громадян ЄС. Багато іноземців, як правило, спочатку знаходять роботу в Молдові перед подачею заяви на отримання дозволу на роботу, так як потенційний роботодавець може подати заяву від їх імені.

 

Заявки на отримання дозволів на роботу подаються в Національне агентство з питань зайнятості Міністерства економіки. Кандидат повинен задовольнити ряд критеріїв, перш ніж дозвіл на роботу буде виданий, у тому числі пройти тест на ВІЛ і надати докази того, що вони проживають у Молдові. Перед подачою заяви на дозвіл на роботу, кандидат повинен мати дійсну довгострокову візу.

 

Оподаткування в Молдові

Емігранти, які живуть і працюють в Молдові повинні платити податок на прибуток на свої доходи. Прогресивна система оподаткування доходів означає, що ви платите суму податку, обчислену від вашого річного доходу відповідно до таких ставок:

 

10% від доходу між 12,180 і 16,200 MDL MDL

15% від доходу між 16,201 і 21,000 MDL MDL

22% від доходу, який перевищує 21000 леїв

Особи, які заробляють менш ніж 12,180 MDL не зобов'язані платити податок на прибуток. Податок на прибуток буде відніматися у їх роботодавця, так що їм не потрібно заповнювати податкову декларацію.

Українське населення Молдови представлене практично у всіх сферах національної економіки: промисловості, торгівлі, охороні здоров'я, сільському господарстві, а також воно презентовано в науці й культурі Республіки. Українці Молдови беруть активну участь у громадському житті країни.

 

При Департаменті міжетнічних відносин акредитовано 8 суспільних етнокультурних об'єднань українців, що мають загальнонаціональний статус і зареєстровані Міністерством юстиції Республіки Молдова, зокрема: Товариство української культури Республіки Молдова (створене в 1990 р.), Громада українських жінок Республіки Молдова (1993), Українська громада Республіки Молдова (1994), Товариство «Просвіта» ім. Т.Шевченка (1994), Благодійний фонд професійних художників українських народних майстрів «Ренаштере — Відродження» Республіки Молдова (1994), Союз українців Республіки Молдова (1995), Союз українців Молдови «Заповіт – Моштенире» (Бельці, 2002), Асоціація української молоді Молдови «Злагода» (2004). Керівники всіх зазначених українських організацій є членами Координаційної ради етнокультурних організацій, що діє як дорадчий орган при Департаменті міжетнічних відносин.

У районах БричаниКелераш (с. Хиржавка), Криулень (с. Белцата), ЄдинецьФалештиГлоденьОрхей (с. Іванча), РишканьСорокаТараклія (с. Мусаїт), муніципалітетах Кишинів й Бельці діють місцеві суспільні етнокультурні об'єднання українців.

bottom of page